“Bir Tuğla da Sen Koy!” Burs Fonu Projesi Tarsus Amerikan Koleji Mezunlar Derneği tarafından yürütülen ve desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilerin eğitim görebilmeleri için kaynak yaratmayı amaçlayan burs fonu projesidir.

Okulumuzun mezunları hayatta bugünkü konumlarına ulaşmalarında okulumuzun katkısını hiçbir zaman unutmazlar. Yaşamlarına yön veren ve onları hayata en iyi şekilde hazırlayan sevgili okullarına minnet ve borçluluk hissederler. Hakeden tüm öğrencilerin ynı eğitimi görebilmeleri için burs desteği sağlarlar. Uzun yıllara dayanan burs çalışmaları 2006 yılında şekil değiştirdi ve başlatılan ‘Tuğla Projesi’ ile ana parası hiçbir şekilde kullanılmayıp sadece getirisi burs olarak verilecek sabit bir fon (endowment fund) yaratıldı. Yaratılan bu fon sonsuza dek korunacak ve içerisinden hiçbir kesinti veya masraf yapılmayacak şekilde bir ‘anayasa’ oluşturuldu. Bursların titiz bir şekilde dağıtımı ve takip edilmesine yönelik prensipler ve ilkeler tespit edildi.

Okulumuzun bağlı olduğu Sağlık ve Eğitim Vakfı da projeye destek vererek yaratılan fonun getirisi ile verilen burs miktarını bire bir eşleyerek (match ederek) daha fazla öğrenciye destek verilmesi sağlandı. TAC Mezunlar Derneği, Sağlık ve Eğitim Vakfı ve TAC Okul Yönetimi bir araya gelerek fonun çerçevesi belirlendi. Yaratılan burs kaynağı burs komisyonumuz tarafından hakkaniyetle ve şeffaf olarak belirlenmiş kriterlerle seçilen başarılı öğrencilere verilmektedir.

Başarı ve ihtiyaç olmak üzere iki kriteri olan Tuğla Bursunun tahsisi ile ilgili işlemleri yürütmek üzere dernek, vakıf ve okul idaresinden oluşan bir ‘Burs Komisyonu’ kuruldu. Yapılan bağışlarla yaratılan kaynağın sağlam ve güvenilir fonlarda değerlendirilerek sağlanan getirinin burs olarak tahsisi prosedürlerini yürütmek üzere dernek yönetim kuruluna bağlı bir ‘Finans Komisyonu’ oluşturuldu.

Bir Tuğla da Sen Koy! Burs fonuyla ilgili tüm bilgi ve içerik internet üzerinde açılan www.birtugladasenkoy.com sayfasında yer almaktadır. Okulumuzun tarihi ve sembol binası Stickler Hall’un fotoğrafı her biri Tuğla olarak adlandırdığımız 10 bin kareye, her biri 100 pixel büyüklüğündeki ‘Sanal Tuğla’lardan oluşuyor. Her bir Tuğla için 200 dolar değerinde bağış yapılarak bağışçıların ismi veya dilediği bir görsel koyularak üzerine tıklandığında dilediği web sayfasına yönlendirildi.

Bu web sayfasında proje ile ilgili tüm bilgileri, başından bu yana yapılan tüm bağış ve bağışçıları ve onların bağışlarıyla anıları sonsuza dek yaşayacak olan değerlerimizi, gelişmeleri, basında yer alan haberleri, projenin tarihçesini, istatistikleri ve katılımcıların görüşlerini bulabilirsiniz.

İhtiyacı olan başarılı öğrencilere eğitim desteği vermek üzere bu projede yer alarak destek olan tüm eğitim destekçileri, kurumlar, mezunlarımız, velilerimiz ve çağdaş eğitime destek veren diğer tüm bağışçılara sonsuz teşekkürler. Bağışçılarımızın isimleri sanal Tuğlalarda sonsuza dek yaşayacaktır.

Çağdaş eğitime destek için “Bir tuğla da siz koyun!”

Biz başlattık, hep beraber sürdürelim…

Sevgi ve Saygılarımızla;

TAC Mezunlar Derneği